ÇORUM LAÇİN İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçemizde Kutlu Doğum Kutlaması

Laçin Çok Programlı Anadolu Lisesi tarafından organize edilen ve Laçin’ de bulunan diğer okulların katkısıyla Peygamber Efendimizin(Sav) dünyaya teşrifinin 1444’ üncü yıldönümü coşkulu bir şekilde kutlandı.  
İlçemizde Kutlu Doğum Kutlaması

             Laçin Çok Programlı Anadolu Lisesi Edebiyat Öğretmeni Seher ÇİFTBAŞ’ ın sunuculuğunu üstlendiği programa protokol üyeleri, öğretmenler, öğrenciler ve halk katıldı. Program Laçin Çok Programlı Anadolu Lisesi Müdürü Muzaffer ÇELİK’ in konuşması ile başladı. Konuşmasında hayatın gayesinin, yaratılışın manasının silindiği yok olduğu, her şeyin manasız görüldüğü bir ortamda başıboşluk ve hüzün girdaplarında boğulmaya yüz tutmuş; 21. yy. insanı; maddi anlamda çağlar atlayıp bütün ihtiyaçlarını karşılamış ama ruhunu paslandırdığına ve çürüttüğüne değindi.  Her şeye rağmen, ruh ve mana kökleri sağlam; fıtratlarındaki saflığı, temizliği barındıran insanoğlunun, er ya da geç dönüp dolaşıp O’nun şefkat ve merhamet ikliminde buluşmalı, yeni bir dirilişe ermeli ve dünyaya yeniden sevgiyi, barışı getirmesi gerektiğini söyledi. Konuşmasını İnşallah O’nu anmak için tertiplediğimiz bu program okyanusta damla misali de olsa kalplerimizde manevi bir uyanışın oluşmasına, Peygamberimizin sünnetinin hayatımızda yol gösteren bir kandil olmasına ve O’nun bize öğrettiği İslami prensiplerin zerrelerimize kadar hayatımıza aksederek dünya ve ahiret mutluluğumuza vesile olmasını dilediğini belirtti. Yunus Emre’nin dilindeki aşk peygamberine, Mevlana’nın dilindeki rahmet peygamberine, Ahmet Yesevi’nin dilindeki hikmet peygamberine, Hacı Bektaş-ı Veli’nin dilindeki sevgi ve şefkat peygamberine selam olsun. Peygamberimizin (s.a.v) kutlu doğumunun dünya ya getirdiği güzelliklerin bizleride arındırması ve onun şefaatine nail olmamızı dilerken, girmiş olduğumuz üç ayların Receb’in ve Şaban’ın Rahmet ve Bereketine Ramazana kavuşarak kurtuluşumuza vesile olmasını diliyor, Teşriflerinizden ötürü sizlere tekrar şükranlarımı sunar hayırlı seyirler dilerim diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Program Hitit Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğrencisi Hasan LATİFOĞLU ’nun gönülleri titreten Kuran-ı Kerim tilaveti ile devam etti. Ardından program Hitit Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Ebubekir ATALAY’ın “Merhamet İnsanı Hz. Muhammed”(Sav)’i anlatan konuşması ile devam etti. Alemlere rahmet olarak gönderilen Peygamber Efendimizi(Sav) “Rahmet Peygamberi” olarak nitelendiren ve konuşmasında can alıcı örneklerle bunu destekleyen Ebubekir ATALAY, halkın bilgisini ve Peygamberimize(Sav) olan aşkını, muhabbetini daha da arttırdı. Daha sonra Çamlıca METEM Giyim Bölümü Öğretmeni Alev SAYDAM “Faran Dağlarında Açan Sevgili”, Laçin Çok Programlı Anadolu Lisesi İngilizce Öğretmeni Derya GÖKÇE “Sen Yoktun” isimli şiirleri ile izleyicilere duygulu anlar yaşattılar.

Laçin Çok Programlı Anadolu Lisesi’nin öğrencilerinin oluşturduğu Gülyare İlahi Grubu davudi sesleriyle gönüllere hitap etti. Laçin Çok Programlı Anadolu Lisesi öğretmenleri tarafından hazırlanan öğrencilerin “Veda Hutbesi” isimli oratoryosu sergilendi. İzleyiciler tarafından beğeni topladı. Programın sonlarına doğru Laçin Atatürk Ortaoku’nun hazırladığı piyes ve ardından Gökgözler İlkokulu’nun  “Kutlu Doğum Röportajı”  adlı skeci ile devam etti.

Program İlçe çapında Kutlu Doğum Haftası çerçevesinde düzenlenen şiir, kompozisyon yazma ve hadis okuma yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerin verilmesiyle devam etti. Son olarak Laçin Müftülüğü ve Laçin’deki tüm okulların katıldığı Hz Muhammed(Sav) için yapılan Kuran-ı Kerim Hatminin duasını yapan İlçe Müftüsü Bilal PARLAK’ın coşkulu hitabeti ile bu kutlu günde yağan yağmurla birlikte seyirciler ve gökyüzü de bu duaya eşlik etti. Program sunucu Seher ÇİFTBAŞ’ın  “14 asır önce Efendimiz (a.s) nasıl ki dünyaya geldi ve bütün insanlığı nurlandırdı, onurlandırdı, O’nun kutlu doğumu da bizleri, bütün İslam alemini ve bütün insanlığı nurlandırsın, onurlandırsın. Allah’ın bizi sevmesinin yolu elbette ki Peygamber Efendimize tâbi olmaktan, onun getirdiği hikmete, mükemmel ahlakına ve sünnetine tabi olmaktan geçer. Peygamber Efendimizin (sav) örnekliği ve rehberliği, insanlığın bugün içine düştüğü her türlü badireyi atlatması, zedelenen insanlık onurunun tekrar yücelmesi ve özlenen aydınlığa kavuşmasına vesile olmasını Yüce Rabbimden niyaz ediyorum.” İfadesinin ardından sona erdi.

21.04.201521.04.201521.04.201521.04.201521.04.201521.04.201521.04.201521.04.201521.04.201521.04.201521.04.201521.04.201521.04.201521.04.201521.04.201521.04.2015

Laçin İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Bahçelievler Mah. Beyazıt Cad. No 6 Laçin, Çorum - 0364745510403647455156

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.