ÇORUM LAÇİN İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Kariyer Günleri Etkinlikleri Kapsamında İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mutu FIRAT Laçin ÇPAL Öğrencileri ile Söyleşide

Kariyer Günleri Etkinlikleri Kapsamında İlçe Milli Eğitim Müdürümüz  Sayın Mutu FIRAT Laçin ÇPAL Öğrencileri ile Söyleşide

İlçe Milli Eğitim  Müdürü Mutu FIRAT, sohbetine davetten duyduğu memnuniyeti ifade ederek başladı. Öğrencilerle kısa bir hasbihal ettikten sonra  öğrencilerimizin bir hedef doğrultusunda hayatlarına   yön vermeleri gerektiğini söyledi.  Günümüz toplumunda kız öğrencilerin okumalarının daha önemli olduğunu belirterek, erkek öğrencilerin hayatın her alanında iş bulabileceğini söyledi. Kız öğrencilerin ekonomik özgürlüklerini okuyarak elde edebileceklerini ve hayatlarına yeni bir yön verebileceklerini ifade  etti. Eğitimin önemine  değinerek bizim eğitimden başka bir amacımızın olmadığını belirterek öğrencilerimize bununla ilgili bir kıssa anlattı.

Dervişliğe  yeni girmiş bir talip rüyasında hocasının cehennem ateşinde yandığını görür.  Hayretlerle uyanır nasıl böyle bir şey olur diye düşünmeye başlar. Aynı rüyayı tekrar görünce dayanamaz bunu hocasına sormak için yanına gider. Hocam der: sizi defaatle rüyamda cehennem ateşinde  yanarken görüyorum bunun sebebi hikmeti nedir? Diye sorar. Hocası evladım sen bunu yeni öğrendin bense bunu on senedir biliyorum deyince talebe şaşırır. Hocası,  evladım Allah’ın yardımına ve inayetine sığınmaktan başka elimizden ne gelir. Bize düşen bunları bildiğimiz halde yine de eğitmek eğitmek…

Sohbetin ilerleyen bölümünde hayatından öğrencilere kesitler anlattı. 1991 yılında İmam Hatip lisesini bitirdiğinde imam olduğunu ve Yozgat  Yerköy’e atandığını belirterek  zamanın müftüsünün yanına giderek ona çeşitli sorular sorunca , Müftü Bey bir gün , evladım daha gençsin oku dediğini ifade etti. OKU  kelimesi üzerine hayata yeni bir yön verip okuması gerektiğini ve  üniversite sınavlarına hazırlanmaya başladığını   ifade etti. Bu yolda kendisi için 3 hedef belirlediğini söyledi. Sınavın sonucunda bu 3 hedeften birisi olan Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni kazandığını söyledi. O dönemde hem imamlık yapıp hem de okuduğunu anlattı.

İşte öğrencilere de hayatlarına yön verme konusunda bazı insanların söylemlerinin kişinin hayatını değiştirmesine vesile olduğunu ve siz öğrencilerimin de  hedeflerine varmada ve başarılı olmada çok çalışması gerektiğini vurguladı bu hedeflerin olabilmesi için de her zaman öğrencilerimizin yanında olacaklarını, onların eğitimlerine verdikleri önemi  bir kez daha ifade etti.

Sohbetinin son bölümünde Mutu FIRAT, öğrencilerin sorularını yanıtladı. Gelen sorulardan bir tanesi bu mesleği severek mi istediniz? sorusuydu. İlçe Milli Eğitim Müdürü :” Evet,  öğrenci yetiştirmenin ve yetiştirdiğiniz öğrencilerle hayatın değişik alanlarında karşılaşmanız sizi öyle mutlu ediyor ki bu duygunun tarifi yok. Mezun ettiğiniz öğrencileri belki hatırlayamazsınız; ancak onlar sizi öyle hatırlıyorlar ki  hemen tanıyıveriyorlar sizi.”  diye konuştu. Öğrencilerimizden derslerine çok iyi çalışmaları, kötü alışkanlıklardan ve arkadaşlıklardan uzak durmalarını, uyuşturucu ve benzeri maddeleri kullanmamalarını istedi.

 

 15.05.201515.05.201515.05.201515.05.2015

Laçin İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Bahçelievler Mah. Beyazıt Cad. No 6 Laçin, Çorum - 0364745510403647455156

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.